Prøv Living Yolates
– få en følelse af livsglæde og håb med Nanna Jespersens sanselige klasse
Rul yogamåtten ud og find et sted, hvor du kan være uforstyrret i 40 minutters tid.
Denne klasse er bedst med musik..! Find et link til din playliste her: Håb & livsglæde 🙏
Nanna har både klodser og yogapude med i timen, men det kan godt undværes.
Tusind tak for at se med!
På Mor & Barn retreatet vil du blive undervist af Nanna i Living Yolates, og Maja vil i mens undervise dit barn i Sansebaseret Yoga. Derudover skal I opleve en masse dejlige aktiviteter og smukke ceremonier sammen. Skal I med?!
Læs meget mere om retreatet her: Mor & Barn Retreat.
Du er også meget velkommen til at booke en afklarende samtale,
så du kan fornemme om der er et godt match. 🙏
"Vi tror på, at vores børn ikke kun er her for at lære af os – men for at lære os noget. Hver dag viser de os nye perspektiver, hvis vi åbner vores øjne, ører og hjerter."

Maja Krog
Maja Krog – yoga & spiritualitet
– sansebaseret yoga, saunagus, ceremonier & børneyoga
Jeg er mor til Hjalte og Freja og nyder lige nu mit 9. år som mor. Det har ikke altid været let for mig at være i den rolle, men med årene er jeg vokset ind i en enorm taknemmelighed for den rejse der begyndte med min første graviditet. En indre rejse som menneske, som kvinde og som mor.
Derudover er jeg fuldstændig blæst bagover af naturen og de healende kræfter Moder Jord har. Naturen grounder mig og giver mig samtidig energi. Hver eneste dag nyder jeg udsigten fra mine altaner i mit naturskønne hjem syd for Aarhus og min meditationspraksis foregår allerhelst under åben himmel.
Jeg har undervist i yoga og meditation i mere end 10 år og med en coachinguddannelse og mange års erfaring med facilitering af grupper i bagagen, vil jeg guide dig og dit barn trygt igennem weekenden.
Jeg arbejder til daglig som online spirituel coach og yogalærer i min egen lille virksomhed. Her arbejder jeg med at give kvinder en dyb ro i en travl hverdag gennem samtale, bevægelse, meditation og refleksion, samt uddanner andre i at holde et kærligt yogarum igennem den Sansebaseret Yogauddannelse.
Du vil møde både Maja og hendes datter Freja på 7 år, på retreatet.

Nanna Jespersen
Womento
– living yolates, ceremonier, kvindecirkel & aktiviteter med børn
Jeg er mor til Arthur & Theodor og nyder mit 5. år i moderskabets smukke, vilde og dybt transformerende landskab. Med min førstefødte oplevede jeg en genfødsel af mig selv – en åbning til et nyt kapitel, hvor kærlighed og ansvar smeltede sammen på en måde, jeg aldrig før havde kendt. Min mindste bragte en healing med sig, en blid, men kraftfuld visdom, der har formet mig som kvinde og mor. Moderskabet har været en af mine største læremestre, og det er med denne erfaring, jeg træder ind i fællesskabet og skaber rum for dig.
Som menneske er jeg drevet af en dyb spirituel forbundethed og bevidsthed – en energi, du vil mærke skinne igennem i min undervisning. Min brede faglige baggrund som rejseleder, lærer, yogalærer, living yolates instruktør og spirituel mentor har skabt mit fundament - min holistiske og intuitive tilgang. Jeg forener krop, sind og sjæl i en harmonisk bevægelse, hvor du inviteres til at træde dybere ind i dig selv.
Mit dybeste formål er at holde dig – fordi du holder andre. Jeg skaber et trygt, åbent og kærligt rum, hvor du kan lande, være dig selv og mærke, at du bliver set og hørt præcis, som du er. Med stor ydmyghed og respekt for diversitet, individuelle behov og livsformål guider jeg dig ind til din egen indre visdom.
Du vil møde både Nanna og hendes søn Arthur på 4 år, på retreatet.

Laura Risager
– forplejning, havdyp & varme hænder
Mad og mennesker er min store passion. Jeg elsker at kredse om andre gennem maden. Dette er også min fornemmeste opgave på retreatet - ud over at få så mange som muligt i bølgen blå!
Jeg er uddannet serviceøkonom og arbejder til dagligt som tjener og eventafvikler på Skovmøllen i Moesgård Skov.
Når jeg ikke arbejder, elsker jeg at være i naturen og bader helst hver dag hele året. Jeg føler en nær forbindelse til mig selv i naturen og havet. Der kan jeg være til stede i nuet og bare være til. 🌱